Interpretare analize

Afectiuni prostata

Postata de maria763 cu 12 ani in urma.

Urocultura - Enterobacter >1000000
Seansibil - Cciprofloxacin
VSH - 8
Fibrinogen seric - 411
Calciu seric total - 10,48
PSA - 2,91
Leucocite - 180,1
Baterii - 710,3
Prostata - ~30 CC cu hipertrofie
Poate fi si altceva decat o infectie urinara? Pentru ca dupa 10 zile tratament cu Ciprinol simptomele sunt aceleasi.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

analizele demonstreaza o infectie urinara joasa cu enterobacter, o valoare a PSA in limite normale. tratamentul include fluorochinolone (ciprofloxacin in acest caz) timp de 7-14 zile si efectuarea unei noi uroculturi la o saptamana dupa terminarea tratamentului. Hipertrofia prostatei poate favoriza infectia urinara.