hipertrofie

Afectiuni prostata

Postata de ionitza cu 13 ani in urma.

in urma unui ecograf am fost diagnosticat cu hipertrofie benigna de prostata gradu lI va rog sa-mi spuneti e grav ac***a in vedere ca am 38 ani

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Hipertrofia benignă de prostată este o afecţiune a prostatei care apare de regulă la bărbaţii mai în vârsta, dar ea poate apare şi la persoane mai tinere (aprox. 30 ani) şi nu este o afecţiune gravă. Hipertrofia prostatei poate fi cauza obstructiilor urinare care pot crea probleme serioase, ca pietre şi infecţii ale rinichilor. Complicaţiile fatale ale unei hipertrofii ale prostatei netratate, sunt foarte rare. Tratamentul acestei afecţiuni poate fi:
1.medicamentos folosind:
- medicamente care lărgesc prostata prin relaxarea muschilor din jurul uretrei precum Ferazesin (Hytrin) si Prozasin sau
- medicamente precum Finasterid (Proscar) care produce inhibarea enzimelor care transformă testosteronul în dihidrotestosteron (principala substanţă implicată în această afecţiune)
2.chirurgical prin operaţia numită "transuretral resection of the prostat (TURP)".

ionitza

acum 13 ani

este necesar sa ma operez sau sa iau tratament acum sau deocamdata nu este nevoie

Medic Epuran

acum 13 ani

Vă recomand un consult urologic. Medicul urolog poate lua decizia cea mai potrivită