este o boala a prostatei?

Afectiuni prostata

Postata de denes146980 cu 13 ani in urma.

Ce inseamna o zona de calcifierea prostatei??? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Nicolici Alex

acum 13 ani

ce varsta aveti ? peste varsta de 40 de ani , ar fi bine, in cazul in care s-au depistat echografic calcificari intraprostatice, sa faceti si PSA (analiza ce determina valoarea antigenului specific prostatic, un nivel ridicat putand fi considerat un semnal de alarma, un nivel normal neexcluzand insa o evolutie maligna). orice imagine de calcificare trebuie analizata in context individual.

Octavian Pavalascu

acum 13 ani

Prostata 63/62mm structura neomogena ,contur baselat. Am 67 de ani PSA 5.13 ma ajutati sa-mi explicati daca e cancer.

Dr. Nicolici Alex

acum 13 ani

in principiu un PSA peste valoarea de 4 este suspect. un PSA cu valori normale, nu exclude intotdeauna o evolutie maligna. PSA la dvs nu are insa valori alarmant de mari,este mai curand vorba de o hipertrofie prostatica. mai corect, se utilizeaza volumul prostatic pentru aprecierea hipertrofiei si nu masuratorile plane. pentru corectitudine, incercati sa mergeti la un alt laborator si solicitati efectuarea PSA.
conturul neregulat (boselat) poate sa sugereze o evolutie complicata (maligna) insa consultarea altui echografist poate aduce date noi.
diagnosticul de neoplasm (cancer) se poate pune insa numai pe baza examenului histopatologic (din piesa prelevata intraoperator). pana cand nu aveti rezultatul amintit mai sus, nimeni nu are cum sa puna un diagnostic de certitudine.