Contraindicatii pentru medicamentul : Adotard

Afectiuni prostata

Postata de lukko cu 12 ani in urma.

Am 49 de ani , am fost diagnosticat cu melanom malign in urma cu 2 ani,am suferit 3 interventii chirurgicale la o clinica din Viena , ulterior am urmat un an de tratament cu interferon.Sunt bine , dar zilele trecute in urma unui ecograf , mi s a descoperit prostata marita , analiza : PSA : 4,95.Eu ma simt bine , nu am nici un fel de simptome ,la ecograf s a descoperit doar ca am prostata marita.Dr. mi a recomandat tratament cu adotard.Ce sa fac ? Poate acest medicament sa afecteze si sa imi creeze ulterior probleme ac***a in vedere faptul ca am facut in trecut tratament cu interferon ? Sa repet analiza ? Sa consult alt medic ? Va multumesc anticipat .

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in afara de PSA, s-a efectuat si free-PSA? de obicei aceste doua analize se iau impreuna si in functie de valori au semnificatii diferite. valorile crescute ale PSA sunt asociate aproape exclusiv cu afectiunile prostatei cum ar fi adenomul de prostata, prostatia acuta/cronica.. interpretarea izolata a PSA poate duce la confuzii.
in rest, afectiunile dumneavoastra nu se regasesc printre contraindicatiile medicamentului Avodart. pentru prospect puteti accesa si acest link:
//sfatulmedicului.ro/medicamente/avodart-capsule-moi_15747
in rest, cele mai bune recomandari adaptate situatiei dumneavoastra le puteti primi in urma unui consult la medicul urolog.

va urez o zi buna

KORLUK

acum 12 ani

Buna ziua
Si eu am luat avodart pana s-a obisnuit organismul cu el; din 2008 merg numai pe terapii alternative; de doua luni iau zeolit si mai fac o singura plimbare noaptea, uneori nici atat. Ac***a in vedere ca situatia dvs. este mult mai complexa va recomand combinatia Zeolit+Biostem. Pentru informatii complete intrati pe site

CarmenG

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica.

Rîcă Ioan

acum 10 ani

Daca mai este de actualitate eu va pot ajuta !. Aproape orice medicament are si reactii insuficient studiate .

Vă doresc o zi bună !
Inf. Râcă Ioan
tel. 0723770178