cate luni ?

Afectiuni prostata

Postata de jonny7 cu 13 ani in urma.

-am facut tratament cu ''Avodart "timp de 6 luni si urinez la fel {adic la 3-4 ore zi si noapte}
-trat.s-a facut cu "omnic "
-mai continu sau NU ?
-prostata 43-38-42 !
-PSA 1.632 !
-multumesc anticipat !

Raspunsuri (4)

Dr. Nicolici Alex

acum 13 ani

cele trei diametre nu spun tot, trebuiesc integrate in formula elipsoidului. ma indoisec ca dvs ati facut echografia prostatica la urolog, acestia dau de regula volumul prostatic si nu trei dimensiuni plane neintegrate tridimensional. mai pe romaneste, nu vi s-a calculat corect volumul prostatic, singurul indicator imagistic simplu pe baza caruia se instituie (coroborat si cu valoarea PSA care aici e normala, si cu date clinice de la tuseul rectal, si, nu in ultimul rand cu datele oferite de dvs - numar de mictiuni, frecventa nocturna/diurna, durerea la emiterea jetului urinar, senzatia de incontinenta,etc) si se conduce tratamentul medicamentos. asocierea cu tamsulosin (omnic) este buna, se practica, insa din experienta am vazut ca si monoterapia, si terapia asociata dau rezultate numai dupa ani de tratament. in realitate, volumul prostatei nu diminueaza semnificativ, doar este mentinut oarecum in limite tolerabile. pentru rezolvarea definitiva a problemei, abordarea chirurgicala este solutia (TUR).
fara sa credeti ca vreau sa ma dau filozof, va sugerez sa abordati si tratamentul natursit.sigur nu va face rau, se poate asocia tratamentului medicamentos clasic. cel mai simplu si mai cunoscut produs este ceaiul de ghimpe. poate nu face mare lucru (aparent) insa am cunoscut destui la care rezultatele nu au fost musai spectaculoase insa episoadele nocturne de mictiune s-au mai rarit, confortul a crescut, deci e de bine. alt produs are un nume caraghios insa va asigur ca efectul benefic nu se lasa asteptat mult timp : ceaiul de pufulita cu flori mici. incercati. nu aveti nimic de pierdut.
multa sanatate !

gino

acum 11 ani

nu stiu daca vreodata se va reface prostata cert este ca nu prea tew poti feri de infectiile la care de multe ori esti supus poate fara sa stii sau fara sa vrei avodart sau duodart sau tamsol oare ce vor face toate sint scumpe in conditia in care nu ai asigurare

Florin

acum 9 ani

Iau Avodart si Omnic de 5 luni si nu am constat o mare imbunatatire a situatiei. Urinez to de 2...3 ori pe noapte. Dar a aparut o alta problema si as vrea sa stiu daca poate fi din cauza acestui tratament. Am inceput sa am probleme cu ligamentele de la ambii genunchi. Posibil sa aiba vreo legatura cu Avodartul ? Am 47 ani, 175 si 75 kg.

ion

acum 9 ani

am citit ca in urma tratamentului cu AVODART poti ramane cu impotenta , persistenta !!! va rog sa -mi spuneti daca este reversibila! CU MULTUMIRI ION