Calcificari prostatice

Afectiuni prostata

Postata de taz132701 cu 11 ani in urma.

Care sunt cauzele aparitiei acestor calcificari?
Exista vreun tratament?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Calcificarile prostatei apar in urma infectiilor de la acest nivel- prostatita acuta- care s-a vindecat lasand aceasta"marca" vizibila ecografic.
Daca nu deranjeaza, aceste calcificari nu trebuie tratate. Daca produc simptome urinare atunci trebuie sa apelati la medicul urolog.

ionescu george

acum 10 ani

impresionat de claritatea raspunsului.mi-ati redat pofta de viata.

Iulian

acum un an

si se pot trata sa dispara? sau profilactic ce trebuie evitat si facut?

taz132701

acum 11 ani

Multumesc pt raspus.
Ce inseamna "simptome urinare"?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sa urinati mai des, cu usturimi, sau dificultati de urinare ( senzatie de obstacol, de vezica insuficient golita)etc.