anus

Afectiuni prostata

Postata de tretiac cu 13 ani in urma.

care sunt efectele negative dupa masarea prostatei

Raspunsuri (4)

Dr. Nicolici Alex

acum 13 ani

in principiu nu ar trebui sa existe efecte negative (pe prostata indemna), nu prea se practica insa, deoarece pacientul urologic relateaza dureri perineale, mictiuni intrerupte, insotiite de greutate la formarea jetului urinar diurn sau multiple mictiuni nocturne (1-2 episoade nu reprezinta o frecventa neaparat patologica). in cazul prostatitei nici nu poate fi vorba de o manevra de masare a prostatei iar adenomul sau adenocarcinomul de prostata sigur nu beneficiaza de un astfel de tratament. masaj al prostatei eventual pe prostata indemna. daca pentru tratarea impotentei se incearca un astfel de tratament, trebuie avut totusi grija (mai curand) sa nu existe afectiuni preexistente. oricum vizita la urolog lamureste cea mai mare parte a acestor probleme. furnizati mai multe detalii.

tretiac

acum 13 ani

muntumesc,D-le Nicolici..

IonVasile

acum 13 ani

Daca masajul a fost realizat sub supraveghere medicala nu sunt reactii adverse sau contraindicatii, oricum masajul nu se realizeaza in afectiuni ale prostatei (prostatita, etc.)

tretiac

acum 13 ani

da,dar este vorba de un curs de masaj de zece ori...