analize

Afectiuni prostata

Postata de VALERIU461865 cu 13 ani in urma.

Ma aflu in posesia unor analize ale mele ...Imi poate spune cineva daca sant normale?
PSA 0.968 si Free PSA 25.21 Multumesc anticipat!

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Determinarea valorii sanguine a PSA (antigenul specific prostatic) este recomandată pentru diagnosticarea unui eventual cancer prostatic. Valorile sale normale sunt cuprinse între 0 şi 4 ng/ml (PSA 0.968 se încadrează în limite normale)
Un test adiţional numit free-PSA poate fi folosit pentru a evalua necesitatea efectuării unei biopsii. Barbaţii care au un procentaj mic de free-PSA au şanse mai mari de a dezvolta cancer de prostată (free-PSA mai mare de 25% indică probabilitatea de cancer prostatic de aprox. 5%)

VALERIU461865

acum 12 ani

Va multumesc frumos.Ce imi puteti recomanda in cazul rezultatelor mele?

Medic Epuran

acum 12 ani

Să staţi liniştit, fiindcă analizele d-vs se înscriu în limite normale.

VALERIU461865

acum 12 ani

Multumesc frumos. Toate cele bune!

Eugen

acum 11 ani

Azi am intrat in posesia analizelor medicale,mentionez ca am virsta de 58 de ani :
PSA=2,18% ,iar Free PSA(ELISA) de 24,o%. Va multumesc !

ionica

acum 11 ani

Azi am intrat in posesia analizelor,mentionez ca am varsta de 61 ani.
PSA=2.37% si FREE PSA=12.49%.Va multumesc!

cornel

acum 10 ani

Buna ziua,

Am valoarea PSA de 1.95 si am 32 de ani. Este aceasta valoare o valoare la care trebuie sa imi fac griji? Va multumesc!

Ion

acum 10 ani

Buna , am valoarea PSA 0,431 SI FREE PSA 0.128 AM 61 DE ANI sunt bune valorile ? MUltumesc