65ani,suspect de cancer la prostata,urolog sau oncolog???

Afectiuni prostata

Postata de carolinna cu 13 ani in urma.

tatal meu are 65 ani.Fusese operat acum un an de prostata(suspect de cancer).Urologul mi-a explicat ca operatia de prostata este compusa mai exact din 3 operatii mai mici(sa zicem)..astfel incat sa se poata curata mai bine zona afectata.Prima operatie a fost ok,noi ac***a f mare incredere in medicul tatalui meu,un medic cu referinte f bune!Dar..perioada post operatorie(de recuperare)a fost groaznica.A durat cateva luni bune..cert e ca nu putea urina(facea asta din 3in3 min,fara exagerari!!!!)ia fost aplicata sonda..a suportat-o greu,intru-n final,acum e oarecum ok.A refuzat categoric o a doua operatie,desi medicul a insistat f mult.Operatia nu a avut loc,dar am ajuns la chimioterapie..(trimis de urolog)A fost groaznic,fatal,insuportabil pt el!!!Oncologul insa..citindu-i fisa medicala nici nu vroia sa auda de tratament cu chimio.L-am intrerupt(2sedinte din 10-daca nu gresesc).Se simte bine acum(dupa doar o operatie)La cine sa mergem in control,la urolog sau oncolog?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Nicolici Alex

acum 13 ani

in functie de rezultatul la examenul histopatologic, medicul oncolog chimoiterapeut poate lua o decizie corecta. daca mai exista totusi o cauza mecanica ce determina incontinenta urinara , vizita la urolog e obligatorie. deci, ordinea este : urolog, apoi oncolog. nu ati precizat tipul tumorii. din examenul HP.