veruci pe pleoape !!!

Afectiuni oculare Operatie chirurgicala oftalmologica

Postata de laruana cu 11 ani in urma.

buna ziua. in urma cu cativa ani mi-au aparut pe pleoape niste negi. nu le-am dat nici o importanta nefiind durerosi sau deranjanti. acum insa asituatia s-a schimbat din cauza ca au crescut si ma deranjeaza. estetic mai tare ptr ca nu sunt durerosi. unul e atat de mare acum ca ma deranjeaza la clipit. am fost la medic si mi-a spus ca singura solutie este operatia, si mi-a spus ca am foarte multi, cam 28 la ambii ochi. mi-e teama de operatie dar ceva trebuie sa fac deoarece cresc in continuare. a mai avut cineva? stiti vreun altfel de tratament in afara celui chirurgical? multumesc

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 11 ani

Nici nu-ti inchipui cat de simpla este interventia. Se face o injectie cu anestezic si in cateva minute se rezolva problema. Nu simti absolut nimc, daca este vorba despre radioexcizie. Dupa,se pune un mic pansament ca cel care se pune dupa recoltarea sangelui pt. analize, care se indeparteaza dupa cateva ore. Am facut aceasta interventie la o clinica privata,acum doua luni,pentru un nev dermic pe pleoapa superioara dreapta. Acum nu se mai cunoaste nici cicatricea. Parerea mea ..........interventia chirurgicala este singura solutie.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista si alte modalitati de tratament, insa nu stiu cat sunt practicate: tratament topic cu acid salicilic( cu rata de vindecare de 75 % insa cu riscul reaparitiei); criochirurgia= inghetarea negului cu hidrogen lichid; laser terpia; indepartare chirurgicala( cea mai utilizata).

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Buna ziua,

Verucile sunt de origine virala si se extind, de obicei, destul de repede.De aceea este bine sa fie indepartate cat mai rapid dupa aparitia primei formatiuni, corect prin electroexcizie sau radioexcizie, pt. a nu recidiva.
Intr-adevar, interventia chirurgicala nu este dificila pt. pacient(mai degraba pt. medic, ac***a in vedere numarul verucilor) iar pansamentul postoperator se scoate foarte repede.Ac***a in vedere localizarea, este bine ca interventia sa fie realizata de un medic oftalmolog.In cazul in care doriti sa rezolvati definitiv si eficient aceata problema, ma gasiti la clinica Medlife Grivita, la oftalmologie.
Cu stima,
Dr. Florentina Chitac

VALERIA

acum 11 ani

care sunt costurile pentru oelectroexcizie sau radioexcizie? Am si eu asa ceva si sunt intereata sa rezolv problema. Multumesc

Adrienne

acum 11 ani

La clinica privata, pt.o radioexcizie pretul poate fi intre 70-100 roni.

Coman Elena

acum 9 ani

Buna seara
D na Dr.va rog sa mi spuneti cat costa interventia chirurgicala pentru veruci pe pleoape si,in jurul ochilor ,astept sa ma contactati pe mail sau sa mi lasati un nr de tl ,multumesc.