vedere neclara

Afectiuni oculare

Postata de Goby cu 12 ani in urma.

Mama mea are ochi uscati, si pentru asta i s-au recomandat picaturi de ochi, OASIS TEARS. Din pacate ea nu a pus picaturile dupa cum sunt prescrise, chiar mult mai mult. Acum spune ca nu mai vede bine cu ochiul stang, doar jumate. Nu are nici un alt simptom, nici o durere. Pierderea partiala de vedere poate fi o consecinta a folosirii in cantitate mare a acelor picaturi, sau altceva mai grav? A intrerupt picaturile pana se simte din nou bine.

Raspunsuri (2)

Ioana

acum 12 ani

Buna, Goby!

Ar trebui sa mearga din nou la medic. Faptul ca nu mai vede bine cu ochil respectiv nu e un semn bun, picaturile pot fi de vina (fie a pus prea mulre, dar nu aveau ce rau sa ii faca, teoretic, pentru ca sunt lacrimi, fie nu sunt ce trebuie) sau poate o boala nedescoperita inca. Cati ani are mama ta? Dupa o varsta, oamenii dezvolta cataracta, iar vederea neclara poate fi un simptom. Oricum, foarte multe afectiuni oculare prezinta acest simptom, cel mai bine ar fi sa isi faca o investigatie. Controlul de rutina, o data pe an, este obligatoriu daca vrem sa avem ochi sanatosi. Iti recomand westeye hospital, au preturi ok si foarte multe oferte (uneori si consultatii gratis). Ei fac parteneriate cu farmacii (cu Dona, mi se pare), si dau reduceri la consultatii sau chiar si la operatii. Eu m-am operat ca sa scap de ochelari acolo, sunt foarte multumita. Intereseaza-te si consulta un medic pentru ca nu cred ca e de la picaturi. Sanatate mamei tale!

Goby

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns. Am fost la un specialist de ochi care i-a spus ca are branch retinal artery occlusion (denumire in engleza, nu stiu cum se traduce in romana; locuim in State). A facut si alte investigatii, dar tot nu stiu care a fost cauza. Practic, este ca un cheag de sange pe o artera.