Vedere Dubla

Afectiuni oculare

Postata de andora cu 10 ani in urma.

Am vedere dubla, chestia ca pot sa ma concentrez pe un cimp viziual si sa il ignor pe celalt, ochii stau bine , am fost la medic si mio zis ca nu e de la muschi, e ceva legat de nervi, dar ce anume poate fi ? cum pot sa tratez asta , ca vad deja de 2 ani dublu , si vad non-stop, si mai este o chestie , cind inclin capu pe spate cimpurile cele doua mi se despart mai tare , dar daca inclin capu in jos si ma uit inainte practic ele se unesc si vad normal , asta e interesant fiind ca nu e de la muschi , ce poate fi ? cum tratez asta ?

Raspunsuri (3)

d0rin

acum 10 ani

Am avut o problema similara, din cauza statului la calculator. Aveam frecvent momente cand vedeam dublu sau incetosat. Eu stau in Bucuresti si am fost la un spital de ochi de pe langa mine, West Eye, iar medicul mi-a dat niste ochelari pe care sa ii port la calculator, iar acum sunt ok. In cazul tau poate ar trebui sa mai consulti inca un oftalmolog, pentru o a doua parere.

Daniel

acum 9 ani

Aceeasi chestie o am si eu, dar la ochiul stang, la distanta vad dublu dar de aproape vad normal.. aproape.. O sa merg si eu sa ma consult poate se remediaza, este din cauza statului la pc.. stau prea mult pe el..

ADRIAN-V

acum 7 ani

Salutare prezint aceias problema .
MEDICII Nu descarta diplopia sau miastenia gravia (am facut EMG nu apare nimic nici la RMN) am facut test oftalmologic nu le apare nimic.
Va rog sa ma ajutati. Sa ma informati trec printro perioada destul de complicata (unul din oftalmologii care ia-m ma consultat u descarta scleroza multipla - am focut proba nu reiese )