urdori la bebe de 6bluni

Afectiuni oculare

Postata de mamuca cu 11 ani in urma.

Buna ziua am o fetita de 6 luni ii apar la ochi niste urdori galbene (fara sa-i lacrimeze ochii) i-am dat cu kanamicina de 2 ori pe zi timp de 5 zile dupa care i-a trecut vreo 4-5 zile nu a mai avut nimic dupa care iar a revenit. O sterg zilnic cu ser fiziologic dar urdorile apar mereu. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat .
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Buna

acum 11 ani

Kanamicina suprima doar aparitia caci este ca o toxina pt. corp. Cauza este infundarea canalului sau lichide cu toxine in corp. La asa ceva ajuta numai homeopatia cu adevarat. Mergi la un medic homeopat bun, iti prescrie un remediu fara efecte secundare, care desfunda.
Un remediu iti pot indica si eu, scrie-mi un email pe yahoo.com la *** si iti raspund.

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis

acum 11 ani

Buna seara,
Ar trebui sa faceti un examen de secretie conjunctivala cu antibiograma la un laborator cu experienta pe acest tip de investigatii, iar cu rezultatul sa va adresati unui medic oftalmolog care consulta copii.
Cu stima,
Dr. Florentina Chitac- Pashalidis

Kasho

acum 11 ani

Ceea ce descrieti poate fi conjunctivita sau canalele lacrimare infundate. Pe langa consultul oftalmologic faceti si urmatorul exercitiu simplu si cu efect: spalati bine mainile, spalati ochii cu ser fiziologic si apoi cu degetul aratator apasati miscand usor coltul interior al ochiului dinspre spranceana pe langa nas pana sub ochi, repetati procedura de mai multe ori pe zi. Fiul meu cu acest masaj a scapat de operatia pentru desfundarea canalelor lacrimare, Am facut masajul zilnic de mai multe ori pe zi timp de o luna, la sfatul medicului oftalmolog.
Sanatate!