Ulcior la copil

Afectiuni oculare Ulcior

Postata de andreeas149898 cu 12 ani in urma.

Care este tratamentul pentru tratarea unui ulcior, la un copil de 1 an si 2 luni? Dr pediatru ne-a recomandat unguent oftalmologic cu kanamicina, dar nu a mentionat pe ce perioada. Imi recomandati si altceva?Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Ulciorul la ochiul copilului d-vs, este un fel de foliculita ( puroi la radacina unui furisor al pleoapei ) deci necesita un tratament cu unguent cu antibiotice. Daca nu sunteti multumita de tratamentul prescris, consultati si un oftalmolog.

Nelutu

acum 11 ani

Tot ce tine de ochi recomand blogul d-nei doctor Monica Pop (raspunde la toata lumea care are nevoie) http://monicapop.ro/tratamentul-orgeletului-ulciorul/