Tulburari de vedere ciudate

Afectiuni oculare Tulburari retiniene Tulburari de vedere

Postata de Maria Ancuta cu 12 ani in urma.

De ceva timp fetita mea care are 13 ani a inceput sa aiba niste tulburari de vedere ceva mai ciudate. Atunci cand este obosita sau stresata lucrurile care sunt in fata ei nemiscate par sa prinda viata si sa se miste catre ea nici eu nu pot sa explic foarte clar cum vede ea pt ca mise pare foarte ciudat. La inceput am crezut ca exagereaza dar am observat intr-o zi cand ii controlam caietele de scoala ca anumite portiuni din lectiile de la scoala le scrisese foarte ciudat ca si cand liniile caietului nu ar fi existat. Am intrebat-o ce s-a intamplat si mi-a zis ca i s-a intamplat din nou un episod ciudat la un moment dat cand isi scria lectia nu sia mai vazut caietul si i se parea ca scrie direct pe banca. Atunci am crezuto pantru ca scrisul ei arata ca si cum caietul nu ar fi fost acolo. Apoi mia povestit ca acelasi lucru i s-a intamplat si la tabla, vedea scrisul de pe tabla dar nu vedea profesoara care era in fata scrisului. Am fost cu ea la un oftamolog si acesta mi-a zis ca din punct de vedere oftamologic este fr bine nu are nici un fel de problema si mi-a zis ca problema ar putea fi de natura neurologica sau psihica. Sunt disperata spunetimi ce ar putea cauza aceste tulburari de vedere sau macar ca medic sa consult.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Cautati un medic neuropsihiatru, sau un neurolog si un psihiatru. Ar putea fi si niste mini-crize epileptice sau asa ceva. Sunt necesare analize amanuntite.

Maria Ancuta

acum 12 ani

Va multumesc mult.