tulburare in vitros

Afectiuni oculare

Postata de Ciobanu128535 cu 12 ani in urma.

Am o plaga intepata la nivelul corneei si ca urmari: tulburarea vitrosului. La ecografia oculara au spus ca am in vitros ecouri multiple de existenta medie sau inalta .
Cine poate sa-mi spuna ce inseamna?

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

aceste ecouri la nivelul vitrosului au aparut cel mai probabil dupa cum ati banuit si dumneavoastra in urma plagii intepate. acestea reprezinta ecouri ce se formează pe interfeţele reflectante (limita de separare între două medii).
Interfeţele reflectante la acest nivel pot fi: exsudate, sânge, bride cicatriciale, limitanta posterioară a vitrosului decolat, cristale de calciu / colesterol şi fascicule de fibre colagene în vitrosul degenerat.

va urez o zi buna

Ciobanu128535

acum 12 ani

Va multumesc. Intre timp a survenit si interventia chirurgicala: OS-vitrectomie posterioara; Blocarea rupturii retiniene prin endolaser si crioaplicatii. Daca nu cer prea mult as vrea sa stiu ce inseamna datele de pe fisa de externare(daca dispare pata,,edem Berlin,, cat voi mai vedea, la ce complicatii sa ma astept in afara de cataracta) Externare:
VOD=1ccp
VOS=2/50fc,nc
Pol anterior OS: discreta congestie conjuctivala, plagi operatorii curate coaptate,fara secretii patologice, plaga sclerala 1mm,liniara coaptata la ora 7, fine migrari pigmentare pe cristaloida anterioara,accentuarea suturilor cristaliniene.
OD: accentuarea suturilor cristaliniene.
FOS: papila vitala,cu contur prezent,artere usor ingustate,macula usor edematiata,fara reflex(edem Berlin),cicatrici postfotocoagulare laser,
FOD: aspect normal

Iuli

acum 12 ani

Si totusi, de ce nu puneti aceste intrebari medicului dvs oftalmolog?

Ciobanu128535

acum 12 ani

Ai dreptate.Dar as dori mai pe romaneste(nu in termeni medicali).