traume in urma operatie de cataracta?

Afectiuni oculare

Postata de Vasile cu 9 luni in urma.

Ce ar trebui sa faca in urma unei operatii de cataracta care nu a decurs bine si trebuie sa ma tratez?Dr. nu isi asuma de greseala facuta in urma operatie si am fost trimis la alti dr. pt. ca nu stie cum sa imi rezolve problema facuta.Mentionez ca in urma operatie am ramas cu punct negru pe ochi , culori diferite la vedere.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este important sa solicitati cat mai curand posibil o a doua opinie medicala de la un alt oftalmolog specializat in tratamentul bolilor ochilor.

Trebuie sa-i explicati medicului simptomele si problemele pe care le aveti in urma operatiei. Intrebati despre posibilitatile de tratament si optiunile disponibile pentru a rezolva problemele cu vederea. Este esential sa primiti informatii clare si detaliate despre riscurile si beneficiile oricarui tratament propus.

De asemenea, puteti lua in considerare consultarea unui alt specialist in oftalmologie, pentru a primi mai multe opinii si pentru a decide care este cea mai buna optiune in cazul dvs.

Nu uitati ca in aceasta perioada trebuie sa aveti rabdare si sa va acordati timp pentru a gasi solutii in vederea imbunatatirii starii dumneavoastra. Este important sa comunicati deschis cu medicii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-complicatiile-operatiei-de-cataracta_9198