transplant de cornee

Afectiuni oculare

Postata de brenda25 cu 13 ani in urma.

buna ziua,as dori informatii despre spitale sau cabinete particulare din tara care practica transplant de cornee,multumesc.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Buna ziua. La noi in tara nu se efectueaza decat foarte rar transplantul de cornee din simplul motiv ca nu exista donatori (familiile nu sunt de acord sa doneze cornee de la ruda decedata). Se fac, din cate stiu, la Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice si la Militar, la Bucuresti. Cred ca se mai fac si in tara, la sectiile de oftalmologie (Cluj, Timisoara...). La cabinete particulare niciodata astfel de interventii complicate. Acolo se fac numai lucruri extrem de simple. Problema este, inca o data va spun, lipsa donatorilor.