tomograful cranian radiaza ochii?

Afectiuni oculare

Postata de bernilori cu 13 ani in urma.

Am facut de curand un tomograf cranian,am stat 30 de minute cu ochii inchisi,in ultimele 2 minte ,m-a cuprins o teama si am deschis ochii,i-am tinut 2 minute deschisi.voi avea probleme din aceasta cauza?Am citit intr-un aricol pe net ca radiatiile afecteaza grav vederea.expunerea exagerat de mult sau si in cele 2 minute pot avea probl.serioase?l-am facut pt prima data,stiu ca radiatiile snt f puternice,dar a trebuit sa-l fac pt a vedea ce am pt ca eram diagnosticata cu ceva mai grav si din fericire la tomograf mi-a iesit bine,deci acum singura grija este faptul ca am fost iradiada,scrie ca voi avea probleme si cu tiroida.nu stiu ce sa mai cred...

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Nu, nu vei avea probleme.

bernilori

acum 13 ani

sper sa ai dreptate.....dar chiar asa crezi? acolo nu mi-au spus ca trebuie sa tin ochii inchisi neaparat ,dar i-am tinut,apoi asistenta mi-a zis sa-i deschid ,daca imi este frica...acum regret ca am asculatat-o ....pana la urma e doar asistenta...

Iuli

acum 13 ani

Da, asa cred. Nu se intampla nimic. Daca s-ar intampla, nu s-ar mai face tomografii. In pericol ai fi daca ai face in fiecare zi timp de cine stie cat timp cate o tomografie. Asa nu e problema.

bernilori

acum 13 ani

dar ,totusi m-am uitat direct in razele alea....parca as fi fost copil mic....si stiam ca nu trebuie....dar nu stiu ce a fost in mintea mea......imi vine sa ma dau cu capul de pereti............

EVerywhere

acum 13 ani

Intamplator am vazut intrebarea ta.... nu fi copil.. nu are de ce sa te afecteze cu nimic... in primul rand RMN lucreaza prin rezonanta magnetica , iar in al doilea rand ... gandeste-te ca ori cu ochi inchisi ori deschisi e aproape tot una... ca doar nu se uite la tine prin lumina solara... stai linistit .. numai bine..

bernilori

acum 13 ani

multumesc pt raspuns ,dar am facut ct tomograf ,nu rmn....deci cu raze x cu cu rezonanta magnetica,asa era teama,de raxele x asupra vederii,ce risc au?

Utilizator11542465937

acum 5 ani

Imi spui si mie ce iese la tomografia craniana? Adica ce depistează tomografia craniana?