tensiuni oculare

Afectiuni oculare

Postata de Florentina92100217 cu 15 ani in urma.

De fiecare data cand intru intr-o incapere, venind de afara, si vice-versa, imi lacrimeaz ochii, mi se inrosesc, si simt o presiune la nivelul globilor oculari. Mentionez ca lucrez timp de 8-9 ore zilnic la computer.

Raspunsuri (4)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Ti-ai facut un control oftalmologic? Este cel mai indicat.
Poate ai nevoie de ochelari ac***a in vedere ca lucrezi 8-9 ore zilnic la computer, dar trebuie sa mergi la un oftalmolog.
Sanatate maxima!

acum 15 ani

Buna,
E posibil sa ai o sensibilitate crescuta a ochilor, datorata expunerii la computer pe perioade lungi...
Acelasi luru il patesc si eu.
Am facut un control si se pare ca nu am nici o problema de vedere...
Am auzit ca ar exista niste ochelari speciali pentru protectie destinati persoanelor care petrec mult timp in fata calculatorului.
Ai putea sa ii incerci.
Sa stii ca mare parte a persoanelor care petrec timp mult in fata calculatorului ajung in decurs de 4-5 ani sa aiba nevoie de ochelari.
Fa-ti putin timp intr-o zi si viziteaza un oftalmolog. Consultatia dureaza putin timp si merita. Nici unul dintre noi nu ne dorim sa fim pusi in situatia de a purta ochelari cu dioptrii mari (celebrii ochelari "fund de borcan":) asa ca nu mai amana.
Numai bine!

morwena

acum 15 ani

Poate sa fie o tensiune oculara crescuta, ochiul sa se adapteze mai greu de la intuneric la lumina sau de la lumina artificiala la lumina naturala, etc. Mergi neaparat la consult oftalmologic sa nu fie vorba si despre o conjunctivita sau sa ai nevoie de ochelari, monitor confort se numesc, care sa ajute ochiul la efort prelungit la calculator. Nu cred ca o sa fie cazul sa porti ochelari cu dioptrii mari - nu te ingrijora - pentru ca, chiar daca ne dorim sa nu, miopia se si mosteneste: daca nu esti deja miop, nu o sa ai nevoie de ochelari cu dioptrii mari.

rusu5123559

acum 15 ani

Fa-ti cit mai repede un control,asa am patit si eu cu toate ca nu lucrez la calculator si de aproape un an am fost diagnosticata cu glaucom.Sanatate maxima!