tensiune intraoculara- valori normale

Afectiuni oculare Hipertensiune intraoculara Tensiune intraoculara

Postata de gheorghita9 cu 13 ani in urma.

Am 70 ani,sex feminin si am glaugom cu unghi deschis, ieri am facut un control al tensiunii intraoculare si am la ochiul stang 4 iar la dreptul 5, tratamentul meu este cu Timolol 0,5 si pun cate 2 pic. dimineata si seara la ambii ochi.
.Daca tensiunea intraoculara e mica mai pot continua tratamentul? Medicamentele care le iau pt. bolile de inima(cardiopatie ischiemica, hipertensiune arteriala,etc) pot influienta cumva tens. intraoculara?
Tensiunea arteriala este buna acum, chiar mica cateodata 8,9.
Alimentatia mea consta din ceaiuri medicinale pt.boli de inima, stomac, rinichi, lactate, mancaruri usoare fara grasimi, prajeli, sare in cantitati mici, etc.
Nu stiu ce sa fac tratamentul pt. glaucom daca trebuie schimbat sau nu pt ca medicul mi-a spus ca tens. intraoculara este la limita, dar nu sunt lamurita pt. ca nu mi-a spus nimic altceva.
Multumesc si va doresc numai bine!

Raspunsuri (1)

aurora

acum 13 ani

sarumana as dori sa va spun ca si eu am glaucom dar merg in fiecare luna la oftalmolog imi ia tensiunea la ochi si apoi imi scrie reteta. cu glaucomul nu e de joaca acuma veizi si maine iti poti pierde vederea asa ca mergeti regulat la medic ca sa puteti tine sub control aceasta boala .va doresc multa sanatate aurora.