Strabism

Afectiuni oculare

Postata de crepspawn cu 11 ani in urma.

Buna ziua ! Deci am 17 ani si am de mic (de pe la 3 ani) strabism la ochiul drept. N-am vrut pe-atunci sa port ochelari si de-aia il am si acum. Problema cea mai grava (pentru mine) e ca de ~ un an, s-a deplasat ochiul putin in dreapta, nu mai e perfect pe centru cum e celalalt. Ce ma intereseaza pe mine, e de estetica. Am inteles ca sunt ochelari cu prisma sau ceva de genul care pot sa indrepte ochiul. Puteti sa-mi dati mai multe informatii despre asta? Multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Strabismul este o conditie in care ochii nu sunt aliniati corect, ceea ce inseamna ca nu se pot concentra pe acelasi punct in acelasi timp. In unele cazuri, acest lucru poate fi corectat cu ochelari sau lentile de contact, dar in altele, poate fi necesara o interventie chirurgicala. Ochelarii cu prisma sunt de fapt o solutie temporara, nu rezolva problema de baza.

Prismele din lentilele de ochelari functioneaza prin schimbarea traiectoriei luminii inainte de a atinge ochiul, ceea ce poate ajuta la alinierea ochilor pentru a reduce strabismul. Totusi, acestea nu sunt o solutie pe termen lung pentru aceasta problema, deoarece nu corecteaza cauza strabismului.

In ceea ce priveste deplasarea ochiului in dreapta, acest lucru poate fi o problema separata care necesita atentie medicala. In general, deplasarea ochiului nu este cauzata de strabism. Asadar, ar trebui sa discuti aceasta problema cu medicul tau oftalmolog.

In ceea ce priveste aspectul estetic, operatia de strabism poate ajuta la corectarea acestui aspect. Cu toate acestea, tratamentul va depinde de cauza strabismului si de severitatea acestuia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/5-exercitii-pentru-corectarea-strabismului_18196
https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/bolile-ochiului_7808