strabism

Afectiuni oculare Strabism

Postata de catalin_ing cu 15 ani in urma.

sufar de strabism divergent la ochiul stang din nastere si as vrea sa stiu daca se poate opera

Raspunsuri (3)

simona166117244

acum 15 ani

Buna Lumi,
Strabism am avut si eu si am facut operatie , dar la varsta de 6 ani. Si s-a rezolvat problema.
Stiu ca tratamentul in cazul strabismului trebuie inceput cat mai rapid posibil, dupa diagnosticare. Cu cat e mai tanara persoana, cu atat sunt sanse mai mari de vindecare.
Cel mai bine este sa te adresezi unui oftalmolog si-n urma unui control iti va spune ce se poate face.
Sanatate maxima!

bebe

acum 12 ani

salut,si eu sufar de strabism divergent.totul a inceput cu o operatie de cataracta acuta la varsta de 6 ani,care nu a fost o reusita acum nu vad decat umbre cu ochiul drept si culori,nu pot distinge un obiect de altul decat daca e in alta culoare,problema e ca de la o vreme sufar de dureri insuportabile in partea dreapta a craniului.am fost pana acum la 6 spitale si nici un doctor nu a putut sa imi dea un diagnostic,va rog ajutatima
multumesc

Elena

acum 9 ani

Si eu am avut aceeasi problema. M am operat prima data la Spitalul de Oftalmologie Lahovari din Bucuresti la varsta de 17 ani iar rezultatele au fost ZERO. Poate din cauza ca nu I am bagat dnl Dr. nimic in buzunar a lasat medici stagiari sa ma opereze iar ei cred ca au facut o taietura pe care apoi au cusuto. La varsta de 19 ani m am operat la o clinica particulara din Bucuresti si am fost fooarte multumita rezultate 99%. Mi sa spus ca muschiul o sa se mai largeasca cu timpul si strabizmul poate reaparea, acum am 25 de ani si am observat acest lucru din pacate :(.