Strabism brusc si Glaucom

Afectiuni oculare Paralizie cerebrala Glaucom cu unghi ingust

Postata de NumePrenume cu 8 ani in urma.

Buna ziua, poate aparea strabismul brusc in glaucom?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , strabismul dobandit se poate dezvolta acut sau gradual. Factorii de risc pentru strabismul dobandit sunt reprezentati de tumori ( ex. retinoblastom) traumatisme craniene, afectiuni neurologice (paralizie cerebrala, spina bifida, paralizia perechii III, IV sau V de nervi cranieni , infectii virale (encefalita ,meningita) si defecte oculare dobandite . Cauzele specifice variaza in functie de tipul de deviatie.
Nu apare in glaucom .
Simptomatologie glaucom cu unghi inchis: durere intensa si roseata oculara, scaderea acuitatii vizuale , halou colorat , cefalee , greata si varsaturi , presiunea intraoculara este crescuta.
Simptomatologie glaucom primar cu unghi deschis : apare tarziu si intereseaza defecte ale campului vizual .
Recomandari: consult oftalmologic cu examen fund de ochi si consult neurologic .