si daca renunt la ochelari?

Afectiuni oculare

Postata de D@niel cu 12 ani in urma.

am 27 ani, port ochelari de la 13 ani, si treptat mi-a tot crescut dioptriile ac***a 3 la un ochi si 3,5 la altul inprezent, desi i-am tot purtat mereu.
daca tot mananc sanatos si vad ca se recupereaza extrem de repede corpul meu la tot felul de leziuni, etc, oare nu s-ar imbunatatii si vederea incet incet? cu ochelarii nici vorba sa se imbunatateasca vreodata.
in cel mai rau caz poate sa-mi agraveze mult mai rau miopia?
daca vederea asta nu poate fi imbunatatita pt ca asa e forma globului ocular atunci nici nu are cum sa se strice si mai mult..nu?

Raspunsuri (1)

nu e o idee buna

acum 12 ani

dupa cum spui tu insuti, in timp vederea ti s-a stricat mai rau, deci cum ar putea sa nu se intample daca renunti la ochelari?

daca ai dioptrii sarite de 3, crezi ca iti va fi usor sa nu mai porti ochelarii?

eu cred ca ar fi mai bine sa-ti usurezi viata alegand niste lentile de calitate, care au si o functie in plus. spre exemplu eu am ochelari cu lentila antiaburire (Optifog).