sfat bun

Afectiuni oculare

Postata de veraten cu 13 ani in urma.

Buna ziua!
Am fost lovita cand eram mai mica(7-8 ani), acum ac***a 28 ani.Am ramas cu o pata mica pe globul ocular (partea alba) pe care intre timp o vad ca o umbra la ochiul drept si ma jeneaza.Pana acum doi-trei ani nu am simtit-o, dar acum o simt si la ochiul respectiv si la celalalt.Am fost la medici dar parerile sunt impartite.
Va multumesc mult!Astept cu interes si speranta un sfat!

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Nu se poate spune absolut nimic fara un consult.

Iuli

acum 13 ani

Ah si am uitat sa spun: daca pata e pe partea alba a ochiului, nu aveti cum sa o vedeti, din moment ce e in afara campului vizual. Ori pata nu e doar pe partea alba, ori umbra pe care o vedeti este altceva. Si nu prea vad ce legatura are cu ochiul celalalt si de ce dupa 20 de ani. Cred ca aveti altceva dar dupa cum spune,a fara un consult nu cred ca puteti afla nimic.

adriana

acum 13 ani

buna.am 28 ani si am fost la un control oftalmologic pentru a obtine permisul d conducere si mi-au descoperit cataracta la ochiul drept.aveam si inainte d acest control vedere incetosata, dubla, deranj la lumini puternice, nu prea vedeam clar la intuneric.port ochelari dar mi s-a spus k trebuie sa fap***anterventie chirurgicala si mi-e un pic frica.sunt in dubii pt k nu sunt f convinsa d eficacitatea interventiei.va rog dati-mi un sfat.inca ceva: un pret estimativ pt aceasta operatie?multumesc frumos