Senzatie de "nisip in ochi"?

Afectiuni oculare Herpes ocular Infectii fungice oculare Rozacee oculara Uscaciunea ochilor
+2
Vezi toate grupurile

Postata de Elena cu 5 ani in urma.

Buna seara,

Acum 4 zile, mergand pe strada am simtit/crezut ca mi a intrat ceva in ochi. Am ajuns acasa, am verificat in oglinda si..nimic. L am rugat pe sot sa se uit si la fel..nimic.
Am 27 ani, port ochelari pt protectie calculator si distanta insa niciodata nu m am mai confruntat cu asa ceva.
Acum 5 zile am fost la mare, valuri mari, apa sarata..ma gandesc ca o fi de acolo..
Specific ca am aceasta senzatie doar la ochiul stang, inclusiv cand il am inchis ma jeneaza.
Nu este rosu,nu am vase de sange sparte, nu este umflat, nu ma trezesc cu el lipit si nu lacrimeaza. Singurul discomfort este acesta de "nisip in ochi" cand clipesc.
De 4 zile folosesc TobraDex si nimic..e ca si cum nu as folosi. Mi am pus si comprese reci si la fel..fara rezultat.
S a mai confruntat cineva cu asa ceva? Cum s a rezolvat? Cauze? Solutii ?

Multumesc,
Seara faina !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/sindromul-ochiului-uscat-si-iritatia-ochiului_9391