Secretii Oculare

Afectiuni oculare

Postata de Bat-cat cu 13 ani in urma.

Intotdeauna noaptea, in timp ce dorm, ochii mei produc secretii in exces, care se usuca si se depun la partea dinspre interior a ochiului (dinspre nas). Secretiile sunt ceea ce in limbaj pop**ar se numeste si "urdori"... .Uneori cantitatea lor e destul de mare si deoarece se si usuca, imi produc jena si ma trezesc de vreo 2-3 ori pe noapte ca sa ma spal la ochi. Poate cineva sa-mi dea un sfat referitor la aceasta problema?

Raspunsuri (2)

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Faceti 3 zile tratament cu Ciplox unguent o aplicatie de 2 ori pe zi intre pleoapa de jos si globul ocular. Apoi inainte de culcare va puneti Corneregel unguent 10 zile.

PETRE GABRIELA

acum 13 ani

Fetita mea (4 ani) are de doua zile o secretie oculara.(seamana cu secretia nazala.)Mentionez ca in acest timp este si putin racita adica ii curge nasul.Aceasta secretie apare doar dupa ce a dormit .Aceste secretii nu sunt uscate.Ce tratament pot folosii?Mentionez ca nu ii curg ochii ci doar apar ceste secretii pe toata suprafata ochiului.Astept un raspuns din partea Dvs.Multumesc