se poate opera degenerescenta maculara?

Afectiuni oculare Degenerescenta maculara

Postata de Maria 77 cu 14 ani in urma.

exista vreun tip de interventie chirurgicala care sa stopeze avansarea degenerescentei maculare? si unde se fac operatii de acest gen (la noi in tara sau in strainatate)?
Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 14 ani

Degenerescenta maculara nu se opereaza, nu are nici macar un tratament anume ci, doar anumite vitamine cum ar fi OCUVIT,sau altceva ce poate sa recomande medicul respectiv. Isi continua evolutia,mai incet sau mai rapit,depinde de fiecare in parte.

Maria C

acum 14 ani

Nu exista nici un fel de interventie chirurgicala pentru a scapa de degenerescenta maculara, ceea ce poti face este sa iei pastile pentru ameliorare. Cati ani ai, sau cine sufera de aceasta boala? Dar cel mai indicat este sa mergi la oftalmolog, el iti va spune ce sa faci in continuare. Multa sanatate

ionica

acum 14 ani

Mergi la oftalmologie, intreaba medicul, din cate stiu, anumite tipuri de degenerescenta maculara pot fi tratate prin chirurgia laser.

Adrienne

acum 14 ani

Vrei sa te documentezi mai bine,inainte de a da unele sperante false ? Exista doar doua tipuri de degenerescenta maculara : cel uscat si cel umed......citeste ! Cel umed duce sigur spre orbire,cel uscat avanseaza mai greu.....se mai poate tempera prin administrarea de unele vitamine.....dar ,cu timpul,vederea centrala tot este afectata.....cea de care este nevoie la citit, condus, etc. Stiu despre ce este vorba deoarece ,am acest diagnostic de ani buni si sunt interesata de orice tratament. Degenerescenta maculara se stabileste pe baza unor investigatii de specialitate........deci a fost la medic persoana care a pus intrebarea......

Catalina15628974

acum 14 ani

mmm,mai 99908,esti cam prea bine informata sa fii "ne-oftalmolog" de 65 ani :)

radu b

acum 8 ani

A acest diagnostic..si cred cu tarie k exista tratament..pt aaceasta bala dar nu se doreste sa se elibereze t poulatie!!!este din ce in ce mai ulta lume diagnosticata p zi c trece..si totusi nu se iau masuri!!!!ma uteti cntacta la 0737962508