Se poate face operatie pentru astigmatism hipermetropic simplu?

Afectiuni oculare Coroidita Defect de vedere de culoare Abraziune corneana Distrofiile corneene de acumulare Dacriocistita Episclerita Ulcior Chist meibomian Sindromul Devic Infectii fungice oculare Adeziune vitreomacular Infectie orbitala Endoftalmita infectioasa Inhibarea miozei intraoperator
+12
Vezi toate grupurile

Postata de Bianca Bianca cu 4 ani in urma.

Buna ziua. Am 23 ani iar pe la varsta de 13 ani am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic simplu. Mi s-au dat ochelari dar nu i-am purtat . Din nefericire pentru mine, am ajuns acum la o dioptrie suficient de mare, zic eu , la ochiul stang. OS=+3 cu -4 iar la OD=-0.5.
Mi s-a zis ca am ochiul "turtit" si ca asa este din nastere. Doamna dr mi-a zis ca datorita faptului ca nu am purtat ochelarii am inceput de strabism. Mentionez ca in ultimii 3 ani am avut aceeasi dioptrie , bineinteles lentilele le am cu dioptrii mai mici OS=+0.75 cu -2.5 iar OD=-0.5 .Se poate opera macar pentru a micsora dioptria ?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-vedere/astigmatismul-beneficiile-si-riscurile-optiunilor-de-tratament_3786