Rezultate

Afectiuni oculare

Postata de ada90 cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Astazi am mers,dupa lungi ezitari datorita faptului ca nu vad bine la distanta, la un control oftalmologic.Rezultatele sunt urmatoarele:
R S C A
-2.00

* -2.00 -0.25 14

L S C A

* -1.75 -0.75 9
PD=66 mm
Mi s-a spus ca am o miopie mica si ca exista o diferenta intre stangul si dreptul.Mi-ati putea spune daca cifrele sunt ingrijoratoare sau sunt normale pentru o miopie mica.Sa fiu sincera, doctorul unde am fost nu mi-a zis nimic.Am intrebat eu daca e nevoie sa port ochelari tot timpul si a spus ca da.Cam atat. Atasez si niste poze ca sa puteti vedea ce mi-a mai scris.
http://i146.photobucket.com/albums/r263/adryana90/P7260018.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r263/adryana90/P7260020.jpg
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Trebuie sa mergeti la un medic pt prescriptie de ochelari. Nu inteleg intrebarea, cum adica daca cifrele sunt ingrijoratoare? Aveti o miopie de -1,75 sau -2 pentru care ar fi trebuit sa purtati ochelari dintotdeauna. Faptul ca nu ati purtat deloc ochelari este intr-adevar ingrijorator. Atat.

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Nu este nimic grav. Aveti miopie mica si trebuie sa purtati ochelari sau lentile de contact.

ada90

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns.

Ducu

acum 13 ani

Buna nu am stiut unde sa postez asa ca daca nu deranjeaza postez aici.
Am si eu o intrebare mi-am facut un consult la ochi si aparatu mi-a dat urmatorul rezultat

[REF] VD: 12.0
CYL. FORN: MIX

SPH CYL AX
+0.75 -1.75 178
+0.75 -1.75 2
+0.75 -1.75 1
AVE +0.75 -1.75 180

SPH CYL AX
+0.75 -2.25 6
+0.75 -2.25 4
AVE +0.75 -2.25 5

PD = 68MM

Pe scrisoarea medicala mai scrie

VOD = 0.9/c
VOS = 0.6/c

As dori isa aflu si eu ce numar imi trebuie la dioptrii daca se poate spune dupa acest rezultat.
Multumesc!

Dr. Radu Iulian Burcin

acum 13 ani

Refractia automata care ati facut-o cu dioptronul doar orienteaza doctorul sau optometristul. Trebuie sa va testeze cu lentile. Aveti un astigmatism care se corecteaza cu lentile cilindrice. Probabil veti purta ochelari -1,50 ax 180 la OD si -1,75ax 5 la OS. Puteti sa faceti si corectie laser pentru eliminarea completa a dioptriilor.