rezultate control oftalmologic

Afectiuni oculare

Postata de miresiady cu 14 ani in urma.

ma poate ajuta cineva sa inteleg ce inseamna mai exact rezultateleurmatoare:
VD:13.5
R SPH CYL AX L SPH CYL AX
-3.00-0.25 30A -3.25-1.00 8A
-3.00+0.00 A -3.25-1.00 3A
-3.00-0.50 17A -3.25-1.25 4A
-3.00+0.00 A -3.25-1.00 1A
-3.25-0.50 11A -3.25-1.00 2A
AVE -3.00-0.25 19 AVE -3.25-1.00 4; PD=62MM

Raspunsuri (6)

Marina

acum 14 ani

Este vorba de o autorefractometrie. Intrebarea este daca a fost facuta cu picaturi sau nu.
Nu prea vad de ce nu mergi la medicul oftalmolog de care apartii pentru a iti prescrie reteta.
Eu iti pot interpreta aceste rezultate desi nu vad utilitatea. In mare este vorba de o miopie de aprox - 3 sferic la ochiul drept si de -3.25 sferic combinat cu -1 cilindric la ochiul stang. Distanta interpupilara este de 62 mm.
Numai ca un medic nu iti va prescrie niciodata ochelari numai pe baza acestei analize, ci se va folosi de ea orientativ in timp ce iti incearca dioptriile la un optotip, pana isi da seama cu ce vezi cel mai clar.
Sper ca ai facut aceasta autorefractometrie cu picaturi si la un cabinet oftalmo, nu la vreo optica gen optinova sau alte sarlatanii de genul. Daca totul e ok, mergi la medic pentru prescriptie de ochelari.

miresiady

acum 14 ani

da a fost facuta cu picaturi si la un cabinet oftalmologic,port ochelari de 5 ani,acesta a fost un control de rutina pt a vedea daca sunt probleme la nastere,acum 2ani cand am facut controlul mi sa stabilit miopia de -2.75,la urmatorul control miopia a fost la fel,si acuma cand am facut controlul am fost pusa sa citesc dar doctorita nici macar nu se uita daca citesc bine sau nu,si din cate stiu se schimba literele de mai multe ori pt a vedea daca chiar vad bine

Marina

acum 14 ani

Daca am inteles bine esti gravida. Trebuie mers la un control medical pt a stabili daca la miopia ta poti naste normal sau trebuie cezariana (ca sa nu fie risc de dezlipire de retina). Atata tot.

miresiady

acum 14 ani

multumesc,am facut acel control medical si nu sunt probleme,pot naste pe cale naturala.

silviu

acum 13 ani

care sunt cifrele normale (SPH-ul),in oftalmologie..pt k tot apar aici o gramada de cifre contradictorii...poate cineva dk este de specialitate sa spuna intre cat si cat este limita normala ???va multumesc si astept un raspuns..

Zaric

acum 8 ani

Buna ziua,
Am fost cu fetitele mele gemene la oftalmolog.
Li s-a pus atropina in ochi si s-au uitat intr-un aparat
Va rog sa ma ajutati sa inteleg rezultatul:
ma poate ajuta cineva sa inteleg ce inseamna mai exact rezultateleurmatoare:
VD:(12.0) CYL =(+ -)
Right
Ref SPH CYL AX
+2,50 0.00
+2,50 0.00 174
-----------------------------
+2,50 0.00

Left
Ref SPH CYL AX
+3,75 +0.50 130
+3,75 +0.50 125
+3,75 +0.50 129
-----------------------------
+3,75 +0.50 129
Multumesc frumos