Reducerea dioptriilor

Afectiuni oculare

Postata de Mihai0000 cu 12 ani in urma.

Salut ! Am 14 ani si am o dioptrie de 0,50 la ambii ochi. Exista riscul de a-mi creste dioptriile ? Ce pot face sa le reduc ?

Raspunsuri (1)

Cristi

acum 9 ani

Da...Sunt sanse sa creasca in functie de ce faci tu. SI de la simplul fapt ca esti in crestere poate duce de asemenea la cresterea dioptriilor. -0,5 nu este o dioptrie mare absolut deloc si poate ai sanse ca in 6 luni sa scapi de ochelari...Depinde :P Tu nu prea poti face multe, doar sa ai grija sa nu te holbezi la ora 2 noapte in telefon.