Punct negru

Afectiuni oculare

Postata de Sergiu1717 cu 12 ani in urma.

Mama mea, in varsta de 37 de ani, mi-a spus ca vede un punct negru cu ochiul drept aproape tot timpul zilei. Nu a fost la oftalmolog(ceea ce eu i-am recomandat), ci a mers la optometrist(nu sunt sigur ca asa se numeste) si acesta dupa un examen putin amanuntit i-a recomdat ochelari, dar cu dioptrii f slabe, diagnosticata cu miopie. Ea vede f bine si fara ei, si la distanta si la apropiere, doar punctul negru de la ochiul drept o deranjeaza si vederea in ceata in fata calculatorului de la serviciu. Ochelarii s-au dovedit inutili deoarece vede bine si fara ei(nu e nici o diferenta, numai un pic mai bine vede culorile) si o mai si deranjeaza in zona fruntii sau a cefei purtandu-i, astfel a renuntat la ei. Ce credeti ca ar putea sa faca? Eu zic ca mai bine ar consulta un medic oftalmolog.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Recomand consultul cât se poate de urgent al unui medic oftalmolog deoarece ar putea fi vorba de o degenerescenţă maculară, afecţiune oculară care poate produce complicaţii cu consecinţe grave.