Ptoza palpebrala (pleoapele cazute)

Afectiuni oculare

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

in urma leziunii trunchiului venos brahio cefal stg, cu leziunea ganglionului stelat, am ramas cu o ptoza a pleoapei ochiului stang. Se poate face ceva? multumiri.

Raspunsuri (4)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce tratament trebuie urmat pentru vindecarea ptozei

victor59104988

acum 15 ani

Tratamentul este chirurgical. Se practica suspensia pleoapei afectate pentru a deveni simetrica cu cea neafectata.
Este o interventie de chirurgie plastica care se poate realiza prin mai multe metode, in functie de particularitatile cazului dvs.

Numai bine!

Popa78

acum 15 ani

si eu sufar de ptoza palpebrala de 1 an si jumatate, m-am tratat doar homeopat si prin acupunctura, deoarece eram insarcinata, iar acum alaptez un bebelus de 7 luni.nu stiu cauza, dar la RMN rezultatele nu ne spun nimic. La neurologie, la Sp. JUd. Din Tm, d-na dr. Simu mi-a propus un transplant de muschi.Imi poate da cineva detalii pentru cazul meu, as accepta si o interventie chirurgicala cu riscul opririi alaptarii, chiar daca pana acum nu eram de acord.Va multumesc!!!!!

valentin

acum 13 ani

de mic am aceeasi problema ca si ceilalti, pleoapa acopera cca 50% din ochi.............intrebarea mea e ........si la 26 de ani se mai poate face ceva?multumesc