Probleme grave de vedere

Afectiuni oculare

Postata de ioana anamaria cu 14 ani in urma.

buna ziua doamna dr.Pop Monica
Ma numesc Balan Gheorghita sunt din vrancea si am si o mare rugaminte chiar disperata as putea spune .Problemele de vedere s-au agravat in ultima perioada fff tare .De 10 ani de zile umblu pe la diversi medici nemaiac***a nici o incredere .ultimul meu diagnostic din anul 2005 este urmatorul:OD-glaucom secundar,OS-retinopatie pigmentara degenerativa.Nimeni nu mi-a mai dat nici o sansa de vindecare.As dori sa primesc un raspuns de la dumneavoastra pt a mai vedea daca mai am vreo speranta de vindecare si a putea lua legatura cu dumneavoastra.Va multumesc mult .Astept cu optimism raspunsul dumneavoastra

Raspunsuri (5)

Miha.M.

acum 14 ani

Buna ziua,si eu sunt diagnosticata cu retinopatie pigmentara la ambii ochi si mi sa spus ca nu exista niciun tratament pentru aceasta boala,doar diverse vitamine.eu am luat medicamente care contin luteina si omega 3.astept vesti de la d-oastra daca aflati ceva nou.multa sanatate

nasirc

acum 14 ani

Ar fi excelent daca ati putea sa efectuati un consult direct la doamna doctor Monica Pop, medic primar oftalmolog, directorul Spitalului de Urgente Oftalmologice din Bucuresti (fostul Spital ASCAR). *
Adresa : Piata Alex. Lahovari nr. 1
Oras / Judet : Sectorul 1, Bucuresti
Telefon : 021.659.42.10; 021.319.27.51/52/53; 021.318.63.51
Fax : 021.210.78.64
E-mail : [email protected]
Va doresc multa sanatate !

Luteina

acum 13 ani

Tot luteina mi sa recomandat si mie, eu am folosit Lutein plus http://www.cali.ro/119-lutein-plus-ochi-stralucitori-si-vedere-limpede.html

membru237099

acum 11 ani

Buna ziua. in luna decembrie 2012 v-am contactat referitor la cazul fetitei mele care a fost operata de hidrocefalie la 5 luni si cu sindromul west si care a fost diagnosticata cu suspect atrofie optica. Mi-ati recomandat o investigatie PEV la dl. dr. Adrian Burloiu. in data de 23 februarie am facut aceasta
investigatie si rezultatul este urmatorul.
stimulus component lat. ms norm ms. dev.%
left.eye20ms NI 123 73 +69
P2 157 103 +52
N2 220 128 +71.9
right eye N1 123 73 +69
P2 163 103 +58.6
20ms N2 213 128 +66.7

AMPLITUDES
stimulus components ampli, uV(/) norm.uV dev.%

left eye 20ms N1-P2 6.24 10.1 (N)
P2-N2 13.5
right eye 20ms N1-P2 1.09 10.1 -89.2
P2-N2 10.5

Traseu cu latente alingite pe ambele inregistrari si cu o reducere a amplitudinii undei N1-P2 la ODsunt sugestive pentru o afectare bilaterala de cai optice.

sfatul dl dr este ca se poate remedia prin kinetoterapie si stimilare optica la culorile alb-negru si prin tratarea creierului. Va rog sa imi spuneti si parerea d-voastra si pasii care urmeaza sa ii facem in tratarea fetitei. va mutumesc.

elianna kane

acum 8 ani

Cauta tratament pe scapa de ochelari.com sunt solutii pentru orice boala de ochi in mod natural (fara ochelari sau operatie)☺