Pot intra cu lentilele de contact in apa?

Afectiuni oculare

Postata de Anamaria201000 cu 14 ani in urma.

am 17 ani si port ochelari de vreo 6 ani. De curand mi-am luat lentile de contact, in speranta ca le pot folosi in timp ce inot, dar parerile au fost diferite. Unii mi-au spus ca e in ordine, altii ca nu e indicat sa le folosesc in apa sarata sau cu clor. Voi ce spuneti?

Raspunsuri (6)

CRISS

acum 14 ani

SALUT EU , AM INTELES CA NU POTI INTRA CU LENTILELE DE CONTACT IN APA.

iii

acum 14 ani

Din cate stiu eu se pot pierde in apa.

vyogab

acum 14 ani

Eu am intrat, dar e riscant daca deschizi ochii. Se pot pierde

tony

acum 14 ani

am 23de ani,si am ambilopie la ochiul stang de mic.trebuia atunci sa mi acopar ochiul drepta,dar nu imi placea,si nu mi s a corectat vederea.stie cineva dak se mai poate remedia,si unde,dak se poate prin operatie sau nu.va multumesc din mult1

Iuli

acum 13 ani

Tony, nu se mai poate face nimic.

bia

acum 10 ani

Acum se poate, sunt programe gen neurovision si revital vision pe calculator, pentru persoane peste 9 ani - sunt sedinte de app. 30 min zilnic'''' - in 1_2 luni se creste acuitatea vizuala cu cel putin 0,2. Ajung in jur de 4000 ron, in Romania. Succes!

Pt apa, e bine sa porti ochelarii aceia de inot, care nu lasa apa sa intre in ochi.