Pleoapa dreapta umflata, ochiul stang umflat si el

Afectiuni oculare

Postata de Alyssa2401 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Aseara m-am jucat cu pisica si apoi am dat-o afara. Imediat dupa ochii mei au inceput sa lacrimeze si sa ma manance, in mai putin de 5 minute au inceput sa se umfle. In dimineata asta m-am trezit cu pleoapa dreapta umflata, de abia pot deschide ochiul. Preciezez ca inca ma mananca. Ce poate fi? :( Sunt foarte speriata. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

DA

acum 12 ani

Alergie. Ia antihistaminice: CLORFENIRAMIN, CLARITIN, PERITOL, AERIUS.

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil în cazul d-vs este vorba de alergie la părul pisicilor. Ca în cazul oricărei alergii, principalul tratament este evitarea contactului cu pisicile. Este recomandat deasemenea consultul unui medic alergolog pentru a determina cât de gravă este alergia d-vs şi pentru a afla care este cea mai potrivită conduită terapeutică (eventual administrare de medicamente antihistaminice precum: Claritin, Aerius etc.)

inna

acum 11 ani

buna ziua,de vreo trei zile mi-a iesit o pata rosie sub ochiul drept ma manca am evitat sa ating da acum mi sa umflat...ce poate fi???ce sa fac sa imi treaca????multumesc