pinguecula -proeminente galbui de pe albul ochilor

Afectiuni oculare

Postata de BIENCUTAMEA cu 12 ani in urma.

sotul meu are 30 de ani si are niste formatiuni galbui pe albul ochilor (ambii). din cate am inteles apare la batrani. lui i-au aparut de cateva luni. vreau sa stiu daca este periculos ,afecteaza vederea sau daca prin extirpare apar efecte secundare ? din ce cauza apara pinguecula si daca exista un tratament?

Raspunsuri (3)

De pe Google

acum 12 ani

Pinguecula

Pinguecula este o mica pata galbuie in relief care se formeaza pe conjunctiva, de obicei pe fiecare parte a corneei. Pinguecula se considera a fi cauzata de expunerea la radiaţii ultraviolete, vânt şi praf, şi este frecventa în rândul persoanelor care petrec timp indelungat în aer liber, în special în medii foarte luminoase.

De pe Google

acum 12 ani

Pinguecula

Pinguecula Pinguecula este o degenerescenta elastoida a colagenului- foarte frecventa la batrani- care se manifesta prin aparitia unor proeminente galbui mai ales in sectorul nazal al conjunctivei in apropierea limbului.

Pacientul prezinta o serie de formatiuni proeminente, de culoare galbena, care se localizeaza la nivelul fantei palpebrale, catre regiunea nazala. Aceste leziuni se datoreaza denaturarii structurilor colagenice, fiind afectate in acelasi timp tesuturile subconjunctivale si regiunile superficiale ale sclerei; boala este stagnanta (leziunile nu prezinta un caracter evolutiv) si se asociaza cu o crestere marcanta a colesterolului plasmatic (hipercolesterolemie).

Tratamentul se face adesea doar din ratiuni estetice si consta in extirparea formatiunii.
Daca apar inflamatii care treneaza si recidiveaza, pot fi utilizate pentru instilatii, coliruri ce contin corticosteroizi; daca leziunile proeminente sunt suparatoare, ele pot fi excizate prin metode chirurgicale.

anonim

acum 11 ani

vreau sa pun si eu o antrebare chiar daca trebuia sa se raspunda aici vreau sa pun o antrebare. de ce am ochii umpic galbeni ? astept un raspuns