Orjeletul si Salazionul

Afectiuni oculare

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Buna ziua cu aproape o luna in urma mi-a iesit sub pleoapa superioara un punctulet cat un bob de orez galbui,de trei zile mi s-a inflamat ca un ulcior a inceput sa faca ceva galben in varf dar evolutia lui este prea lenta am fost la medic de specialitate si mi l-a diagnosticat ca fiind ulcior. Va rog sa-mi spune-ti ce parere aveti si ce sa fac in continuare.Va multumesc.

Raspunsuri (6)

Liliana24692370

acum 16 ani

Daca este un ulcior poate este un chalasion (nu stiu exact cum se scrie. Este o infectie a unui canal din pleapa. Se poate opera. Dar cu insistenta (adica ceva unguente specifice-nu mai stiu de care)in circa 3 luni poate fi facut sa sparga singur. Daca nu trebuie musai operat. O mica taietura si chiuretarea locului respectiv.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

cum vam spus am un neg la ochi.si am fost la doctor si a zis ca nu e neg si ca e canceril am din nastere era mic dar acum sa facut mai mare si aprope ca nu mai vad bine cu ochiul ce trebuie sa fac?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

sant diagnosticata cu blefaroconjuctivita alergica. de o sampamana mi-a iesit un ulcior la ochiul stang si nu-mi trece cu tratament.pleoapa superioara s-a umflat tare si s-a inrosit . am citit despre o operatie a blefaritei.as putea sa fac aceasta operatie?si cat m-ar costa?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna,
Si eu am salazion-acum am ajuns la un nr de 5(2 sunt in stadiu incipient-orjelet).Am facut si tratament si 3 operatii,dar mi-au reaparut.Ce sa fac?La achiul drept am 2 pe pleoapa superioara(2 operatii)+ un orjelet pe pleoapa inferioara.Am nevoie de ajutor.nu stiu ce sa mai fac.Daca ma poate ajuta cineva v-as fi fff recunoscatoare.

Multumesc tare mult.

Nelutu

acum 11 ani

Tot ce tine de ochi recomand blogul d-nei doctor Monica Pop (raspunde la toata lumea care are nevoie) http://monicapop.ro/tratamentul-orgeletului-ulciorul/

ionut

acum 10 ani

ASCULTATI CU ATENTIE salazionul sau cum i mai ziceti voi se trateaza in unele cazuri fara a se opera in unele cazuri functioneaza dar merita macar sa incercati macar daca va reusi va va trece si va iesi iar acel medicament este TOBRADEX picaturi se pune putin in ochi si se maseaza sa ajunga in locul cu salazion si asteptati dar recomandat este sa va puneti noaptea inainte de culcare.