Orbul gainii!!

Afectiuni oculare

Postata de Ralinda cu 10 ani in urma.

Buna seara. am 26 si am o problema dificila. am o boala mostenita de la tata numita in termeni pop**ari orbul gainii...sincer in termeni medicali nu prea am habar, ceva gen retinopatie..dar simpomele care le prezinta boala mea nu le gasesc pe internet...mi s.a spus ca am pete pe retina ceea ce ma impiedica sa vad noaptea si in unele cirumstante ziua..aceasta boala nu are remediu si cu varsta inaintata se agraveaza..pe mine ma depaseste total...psihic sunt la pamant stau prost cu nervii ma simt inutila..am trecut prin multe momente jenante, la discoteca cand mergeam trebuia sa fiu tinuta de mana daca nu, ma impiedicam sau dadeam peste persoane..cel putin nu am avut o adolescenta placuta..nu puteam iesi nicaieri singura fara sa rada cineva de mine ..intunericul este cel mai mare dusman de care ma tem..port ochelari dar nu ma ajuta..nu am auzit de nimeni in afara de familia tatalui meu sa aiba aceasta boala...Daca mai stie cineva de acest gen de boala sau macar cum se poate intretine la stadiul cel mai usor va rog sa imi raspundeti...cu medicul imi este greu sa vb, ma depaseste!!!

Raspunsuri (3)

Andrei

acum 9 ani

Buna

Nu esti singura. La mine nu este atat de avansata incat sa nu vad pe unde merg noaptea. Eu de exemplu nu pot sa conduc noaptea si este frustrant dar am trecut peste. Si pe seama mea fac unii apropiati glume dar trebuie sa inveti sa devii imuna la ele.

Trebuie sa mergi de urgenta la medic!!!!

Sunt sanse sa ai si un deficit de vitamine ce se poate corecta.

Multa sanatate

Ralinda

acum 9 ani

Multumesc ca mi.ai raspuns. De corectat nu se poate, doar mentinuta sub control!!! Oricum m.am resemnat. Dar stii cum e toata viata esti marcat!! Sanatate si numai bine!!!

Ralinda

acum 9 ani

Multumesc ca mi.ai raspuns. De corectat nu se poate, doar mentinuta sub control!!! Oricum m.am resemnat. Dar stii cum e toata viata esti marcat!! Sanatate si numai bine!!!