operatie cataracta

Afectiuni oculare

Postata de Dora971070 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, de 1 an jumatate am fost operata de cataracta.Mi s-a pus cristalin prin metoda laser.Totol a fost O.K. pina acum cind parca am ceata pe ochi.Ce se intimpla?
Va multumesc

Raspunsuri (3)

aspen

acum 9 ani

Operatia de cataracta trebuie repetata la intervale regulate. Chiar si lentila pusa se opacifiaza, nu ramane curata pe restul vietii.

Maria Dragoș

acum un an

Ce se poate face pentru a rezolva tratament pentru cataractă aici la noi în România?

Utilizator21553665592

acum 5 ani

La dumneavoastră a apărut o cataractă secundară. În cazurile de cataracta secundara - Sindrom de opacifiere a capsulei posterioare - (vederea scade la 2-3 ani de la operatie in 5-10% din cazuri) se trateaza prin “capsultomie cu Laser Yag” sau prin “polisarea capsulei posterioare”; ambele sunt tratamente relativ usoare pentru pacient, care dureaza cateva minute si nu necesita anestezie prin injectii.