Operatia cu laser

Afectiuni oculare

Postata de andreeapascu cu 11 ani in urma.

Buna,

As dori sa stiu, daca exista persoane printre noi care s-au operat cu laser pentru a scapa de ochelari?
Am vazut pe internet ca cea mai noua tehnologie in materie de laser este iLASIK, si s pare ca la noi exista decat la West Eye Hospital. S-a operat cineva acolo? Imi poate oferi mai multe informatii.?
Multumesc!

Raspunsuri (7)

Alexandru Alin

acum 11 ani

Buna...Eu m-am operat la WestEye Hospital acum 3 saptamani...Iti recomand sa mergi sa te operezi la ei pentru ca din punctul meu de vedere au cea mai buna echipa medicala iar aparatele sunt de ultima generatie. Nu aveam dioptrii f mari...insa imi doream sa scap de ochelari si diferenta clar nu o pot descrie in cuvinte!E uimitor!!!
Sa nu-ti fie frica pentru ca nu doare absolut deloc...as spune ca recuperarea e mai grea pt ca vezi putin in ceata, ai niste dureri de cap da nu ceva ce nu poate fi suportat si de care sa te vaiti, deci concluzia mea e ca merita!!!
Am tot fost intrebat daca as mai trece o data prin asta...raspunsul este clar si raspicat DA!

Mihaela L

acum 11 ani

Buna Alin, imi poti spune te rog cat a costat intreaga procedura? multumesc anticipat

andreeapascu

acum 11 ani

Multumesc pentru informatii...am fost la control la WestEye Hospital la D-na Dr Simion si deja sunt programata pentru operatie! :)

Dora_Dumitru

acum 10 ani

Buna! Eu am avut miopie si m-am operat la ei. Pentru mine operatia a fost pur si simplu geniala pentru ca m-a scapat de ochelarii pe care nu ii mai suportam. Poti sa mergi fara griji pentru ca nu simti nimic si nu dureaza decat vreo 20 minute, iar apoi pleci acasa.
Eu initial vroiam sa merg in strainatate sa imi fac interventia, dar intre timp am aflat ca se poate face si la noi la Bucuresti , la clinica Westeye. Sincer, e un spital unde merita sa mergi, atat datorita echipei profesioniste pe care o au cat si a aparaturii de ultima ora. Recomand tuturor cu mare incredere!

Dragos Albu

acum 10 ani

Eu m-am operat in urma cu un an cu ilasik la ei. Intr-adevar e singura clinica din Romania care are tehnologia asta si ma bucur enorm ca am aflat si nu a mai fost nevoie sa merg in strainatate. E o interventie usoara, dupa care m-am recuperat rapid, iar rezultatul grozav e faptul ca nu mai port ochelari.
Aparatura moderna, personal amabil, rezultate exceptionale, recomand cu incredere!

Corina

acum 10 ani

Eu m-am operat in urma cu 10 ani (la 20 de ani) cu laser la o clinica din Bucuresti, aveam -4 dioptriile si pentru 4-5 ani a fost totul minunat, adica mi se corectase total miopia si nu mai aveam nevoie de ochelari; acum 5 ani am fost la control pentru ca nu mai vedeam bine la distanta si am ajuns iar la ochelari, -1.75 de data aceasta. Iar in prezent am nevoie de -3.75.
Nu vreau sa va distrug sperantele, poate eu sunt un caz nefericit, desi dr imi promisese la acel moment ca in cel mai rau caz dupa operatie voi avea nevoie de maxim 25% din dioptriile anterioare.
Se pare ca s-a inselat.
Poate tehnologia de azi a mai avansat, desi din ce am citit operatia cu laser de azi e cam la fel cu cea facuta de mine. Intr-adevar nu doare, e foarte rapida si simpla, daca as stii ca as putea sa o fac iar si rezultatul sa fie definitiv, as face-o.
Dar si pe la controalele la care am mai fost am aflat ca sunt destui oameni care dupa operatie, la un anumit timp, ajung sa aiba iar nevoie de ochelari.

Anca

acum 3 zile

Eu am făcut operație cu laser in Cluj la ochiul stâng pt miopie usoara, la o clinica privată, la un medic foarte bun, dar nu recomand operația mai ales dacă dioptriile sunt mici. După operație intr-adevar mi-am recăpătat vederea, urmând Instrucțiunile si recomandările medicului, dar exista momente, când se schimba vremea de exemplu, in care ma doare ochiul. Nu este o durere foarte mare, insuportabila, dar e o durere, un disconfort pe care as fi preferat sa nu îl am. Vederea as putea spune ca in timp s-a mai deteriorat, fiindcă așa cum mi-a spus si medicul, ei au corectat ce trebuia corectat pt a reda vederea normala, dar pt a se menține depinde de reacția mușchiului ochiului care era leneș. Mi s-a spus ceva de genul ca menținerea vederii complet recuperate depinde de cum își va face treaba de acum înainte mușchiul ochiului. Dar acest aspect mi s-a spus după operație. Prin urmare, as spune ca mai degrabă au rezolvat efectul, dar nu cauza… cel puțin in cazul meu asta a făcut operația cu laser.
Părerea mea este ca nu mi s-a spus in cel mai onest mod totul înainte de a ma opera. Unele lucruri le-am aflat după.
Dacă ar fi sa dau timpul inapoi, nu as mai face aceasta operație. Ochiul operat este evident mai sensibil acum si in unele momente ale anului doare ușor..