oftalmologie

Afectiuni oculare

Postata de iulia1377 cu 12 ani in urma.

fetita mea are miopie la varsta de 10 ani
. azi am fost cu ea la control si am constatat ca i-a crescut cu 0,25 -0,50 intr-un an.
de la minus 1 a ajuns la minus 1,25 si 1,50.exista vreun remediu care sa stopeze cresterea dioptriilor sau macar sa incetineasca evolutia .multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Nu, din pacate nu exista nici un remediu nicaieri in lume care sa stopeze, sa incetineasca sau sa stagneze evolutia miopiei nici medicamnetos, nici chirurgical, nici de alt fel. Miopia va creste atata timp cat va creste copilul, in principiu. Este posibil sa mai creasca si dupa aceea dar mult mai lent. Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru - can eram mica aveam +2, apoi incet incet am ajuns la minus. M-am oprit la -3,5 sau -3,75, pe la varsta de 19-20 de ani. Port ochelari, totul este ok. Nu incercati sa ii dati fetitei fel de fel de re,edii care mai de care mai miraculoase. Nu exista nici un tratament, dar nici nu este ceva foarte grav. Sanatate!

iulia1377

acum 12 ani

multumesc mult sper sa fie bine

Miopul

acum 12 ani

Total gresit !

Nu stiu cine esti iuli dar ti-am vazut raspunsurile si faci mai mult rau decat bine.Daca nu esti cadru medical e grav ce faci si e cazul sa te abti de la alte comentarii iar daca esti cadru medical e si mai grav si ar fi bine sa te lasi de meserie !

iulia1377 daca ai o adresa de mail posteaza aici si te voi contacta .Exista solutii pentru problema ta care pot ajuta.Medicale (chirurgicale) nu alte bazaconii.