Oftalmologic sau dermatologic?

Afectiuni oculare

Postata de genica28 cu 12 ani in urma.

De o luna ma confrunt cu o problema.Am tot timpul pleoapele rosii si ma mananca.Am incercat cu kanamicina oftalmica,cedeaza mancarimea pe moment dar roseata nu dispare.Nu am mai folosit niciun fard si ma demachiez cu lapte Doina.
Este oare o problema oftalmologica sau dermatologica? La oftalmolog am programare pe 18 oct.

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs pare a fi o afecţiune dermatologică (posibil existenţa unei ciuperci la nivelul pleoapelor)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in acelasi timp aveti si vreun simptom ocular? sau afectiunea este strict localizata la nivelul pleoapelor? kanamicina v-a fost recomandata de medic in urma unui consult recent, sau ati cerut doar la farmacie un medicament pentru acest simptom.?
daca afectiunea este strict localizata pe pielea, atunci este obligatoriu un consult dermatologic inainte de inceperea oricarui tratament, in special ac***a in vedere sensibilitatea zonei respective.

va urez o zi buna

genica28

acum 12 ani

Buna seara,

afectiunea este doar la nivelul pleoapelor,la inceput pe toata suprafata lor,apoi dupa ce am folosit kanamicina(mi-a fost recomandata de farmacista) s-a retras doar pe o portiune,mai precis spre interiorul ochilor cu prelungire putin spre sprancene.
Multumesc frumos pt.sfat