ochi

Afectiuni oculare

Postata de Deeeaa cu 14 ani in urma.

Buna!
Sora mea(10 ani),are in jurul ambilor ochi o suprafata mai alba decat cea a restului corpului.Sa si bronzat insa acea suprafata a ramas intacta....este asa cam de 1 an...Aveti idee ce ar putea fi?
Am sperat k daca sar bronza poate sar acoperi,insa nu a fost asa..Oricum trebuie sa merg si la un medic insa inaite as vrea sa aflu parerea d-voasta!
Multumesc!

Raspunsuri (4)

ionica

acum 14 ani

Buna,
Cel mai bine ar trebui sa va prezentati cu sora la medicul de familie, este cel mai in masura sa va spuna unde ar trebui sa mergeti mai departe. Aceste pete albe poat aparea din cauza unei diete nepotrivite. Pe curand

Sheila

acum 14 ani

Buna
este posibil sa fie vitiligo, ar trebui sa merga la un dermatolog pt un tratament, gasesti aici mai multe detalii [url]//sfatulmedicului.ro/index.php?module=HealthCenterPrezentare&;action=viewArticle&id=1341&hctitle=Boli%20de%20piele&words=vitiligo[/url]

Adrienne

acum 14 ani

Tratamentul pt. "vitiligo " se face cu corticosteroizi. Cand aceste zone se afla in jurul ochilor ,nu se recomanda acest tratament si nici radiatiile ultraviolete. Se pot folosi produse cosmetice ca fondul de ten, sau creme autobronzante care au ca efect ,de a face zonele depigmentate mai putin vizibile. Medicul specialist este cel mai in masura, sa puna diagnosticul si sa stabileasca un tratament.

Deeeaa

acum 14 ani

Aici am pus o poza cu ochii,daca puteti intra sa vedeti [url]//sfatulmedicului.ro/forum/attachment.php?attachmentid=9&;stc=1&d=1247742414[/url]
Va multumesc tuturor pt raspunsuri!