ochi rosu

Afectiuni oculare Inflamatie oculara postoperatorie

Postata de lavinia_d cu 12 ani in urma.

Buna ziua, soacra mea s-a lovit la ochi, acesta s-a inrosit. Am fost la farmacie si mi-a recomandat gentamicin sulphare picaturi. Ce sfat imi da-ti?

Raspunsuri (3)

Lorenaa

acum 12 ani

Gentamicina este un antibiotic cu spectrur larg si activitate bactericida . Se foloseste in tratamentul local al infectiilor bacteriene ale polului anterior al ochiului incluzand conjunctivitele, blefarite, ulcere corneene, dacriocistita, in traumatisme si interventii chirurgicale oftalmologice. Parerea mea este sa incerce 5-7 zile sa uitileze aceste picaturi ( 1- 3 picaturi maxim de 3-4 ori pe zi ) iar daca nu simte o ameliorare sa consulte un medic de specialitate . In caz de discomfort sau iritatie la nivelul ochilui sa nu mai foloseasca aceste picaturi sa se adreseze direct medicului. Multa sanatate

Iuli

acum 12 ani

Am mai raspuns. Farmacistul NU ARE VOIE SA PRESCRIE ASA CEVA!! Soacra sa se prezinte URGENT la camera de garda de oftalmologie din zona unde locuieste. Peste cateva zile poate fi prea tarziu daca incepe sa ii scada vederea.

curios

acum 12 ani

Imi dati.