ochi rosi mincarime lacramare ,usturime si ochi rosi

Afectiuni oculare Conjunctivita inclusa

Postata de tensiune arteriana cu 10 ani in urma.

cu multa stima am 62ani si de un an am ochii rosi usturimi imi lacrameaza si totodata si o mincarime .Stau asa si deodata ma trezesc ca i-mi lacrameaza ma maninca si daca ma frec foarte putin sau numai apas pe ochi dupa aceia ma ustura am fost pe la medici la c-lung muscel si degeaba aceias treaba va rog din suflet prescrietimi un tratament

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Poate fi conjunctivita insa este necesar sa va consulte medicul oftalmolog pentru examinarea, diagnostic cert si tratament specific.

Liana

acum 10 ani

Clateste-ti ochii cat de des se poate cu apa . Luati un vas cu apa calda(la temperatura care va place), Cu degetele de la o mana va astupati narile nasului si scufundati-va fata astfel incat sa aveti ochii in apa. Clipiti de 2-3 ori apoi ridicati-va capul , respirati astfel incat sa va simtiti bine apoi incercati din nou...si tot asa pana nu mai simtiti usturimi. Clipiti in apa, clipiti in aer, pana vi se acomodeaza ochii cu apa. Apoi incepeti sa va rotiti ochii tot in vasul cu apa. Iar va ridicati. Faceti asta pana vi se calmeaza ochii. Puteti face asta si in cada cu apa cand faceti baie, faceti si scufundari si incercati sa va tineti respiratia si ochii deschisi sub apa. O sa va fie greu la inceput dar apoi vi se va calma vederea. Cu timpul o sa va dispara toate mancarimile si usturimile. Mie mi-a fost de mare folos procedeul mai cu seama ca cel mai de pret bun al meu sunt ochii si creierul . Multa sanatate

Dr. Ramona Muresan

acum 10 ani

Consultati medicul alergolog probabil aveti conjunctivita alergica. Sanatate!

diana

acum 9 ani

Si daca se consulta medic alergolog ce poate face el? Eu am fost la o gramada si mi-a dat picaruri de alegie prt ochi care au dat rezultate 2 saptamani
si apoi am fost la fel

florin

acum 8 ani

Am aproape un an de zile de cand se inroseste doar numai ochiul stang si nu stiu ce sa fac,am citit si sfaturi pe care lea-ti condivis pe fsb. dar nu functioneaza,poate aveti un prospect mult mai de folos.VA MULTUMESC!