Ochi iritat cu umflaturi pe sclera?

Afectiuni oculare

Postata de DanielM cu 5 luni in urma.

In urma cu 4 zile am luat un bulgare de zapada pe germania in ochi , acum il am iritat si se vede 3 uflaturi mici albe pe sclera care ma jeneaza la clipit si la miscarea ochiului am folosit kanamicina unguent si visin picaturi da nu se vede nicio schimbaresunt sofer pe comunitate si la un control ajung tocmai in ianuarie va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cu un sfat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Iritarea si umflarea pe sclera pot fi rezultatul unui traumatism ocular sau a unei infectii. Este recomandat sa consultati un oftalmolog pentru o evaluare adecvata a ochiului dumneavoastra. Medicul va poate prescrie un tratament adecvat, daca este necesar.

Pana la consultatia medicala, puteti incerca urmatoarele masuri pentru a ameliora simptomele:

1. Evitati sa va frecati ochii, astfel incat sa nu agravati si mai mult iritatia.
2. Aplicati comprese reci pe ochi de cateva ori pe zi pentru a calma iritatia si umflaturile. Nu aplicati gheata direct pe ochi, infasurati-o intr-un prosop pentru a evita arsurile la nivelul pielii.
3. Asigurati-va ca va mentineti ochii hidratati utilizand picaturi pentru ochi recomandate de farmacist sau de medicul oftalmolog.

In cazul in care simptomele persista sau se inrautatesc, trebuie sa cautati ingrijire medicala de urgenta.

Va recomandam sa va programati la un medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/urgente-oftalmologice-cauze-si-simptomatologie_17304

Va dorim insanatosire rapida!