ochi de copil

Afectiuni oculare

Postata de danielvoda cu 13 ani in urma.

am un baietel de un an si sapte luni care din cand in cand mai arunca un ochisor,sa fie un inceput de strabism?,daca da, se pote vindeca de acum fara a mai fi nevoie sa poarte ochelari cand va fi mai mare? mama lui are strabism

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

pentru un diagnostic corect, si pentru ca problema sa nu devina permanenta trebuie neaparat sa consultati un medic specialist oftalmolog. cel mai indicat este sa mergeti la medicul oftalmolog de cum ati descoperit aceasta problema. cu cat este descoperita si tratata mai precoce, cu atat sansele de vindecare sunt mai mari. acum este prima oara cand manifesta acest lucru? sau de cand era mai micut?
daca doriti sa cititi mai mult despre aceasta afectiune, puteti citi si articolul de pe acest site: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/strabism_5050

danielvoda

acum 13 ani

nu de mult timp se intampla acest lucru,sa fie ereditara problema?,si mama copilasului are strabism. Se poate vindeca fara operatie sau ochelari?

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

intradevar ereditatea joaca un rol important in aceasta boala. totusi, descoperind aceasta problema din timp, ea poate fi corectata in cele mai multe cazuri. daca e descoperita din copilarie, poate fi corectata prin purtarea de ochelari speciali cu ocluzor si gimnastica medicala, dar daca este descoperita mai tarziu poate fi corectata in proportie destul de mare prin operatie.
totusi inainte de a va gandi la aceste lucruri trebuie sa faceti o vizita la un medic oftalmolog pentru mai multe investigatii.

va urez o seara buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

trebuie sa intelegeti totusi, ca de la sine nu se va vindeca niciodata, ba mai mult exista riscul de agravare, ca ochiul deficitar sa nu mai transmita deloc imaginea. adica trebuie neaparat sa va prezentati la medicul oftalmolog pentru tratament

va urez o seara buna

danielvoda

acum 13 ani

multumim mult pentru informatii

Cena

acum 13 ani

Eu am gasit informatii si pe blogul directorului de la spitalul de oftalmologie, Monica Pop. Adresa ei este monicapop.ro scrie ciar despre strabism,

danielvoda

acum 13 ani

multumesc